Čo je exokrinná pankreatická insuficiencia?

Exokrinná pankreatická insuficiencia (EPI) spôsobuje problémy s trávením potravy. Váš pankreas nevytvára dostatok enzýmov, ktoré vaše telo potrebuje na rozklad a vstrebávanie živín.

Enzýmy urýchľujú chemické reakcie vo vašom tele. Enzýmy vytvorené vaším pankreasom sa presúvajú do tenkého čreva, kde pomáhajú rozkladať jedlo, ktoré jete.

Keď máte EPI, nedostávate výživu, ktorú potrebujete, pretože vaše telo nemôže absorbovať tuky a niektoré vitamíny a minerály z potravín. Môžete schudnúť alebo mať bolesti v bruchu.

Existujú lieky, ktoré fungujú na väčšinu ľudí a ktoré vám dodajú nový prísun enzýmov, takže sa môžete vrátiť k tráveniu potravy správnym spôsobom.

Okrem užívania liekov môžete svoje príznaky zvládnuť tak, že budete dodržiavať správnu diétu . Váš lekár vám odporučí potraviny, ktoré vám pomôžu získať dostatok živín a bielkovín, ktoré vám môžu chýbať.

Čo spôsobuje EPI?

Poškodenie pankreasu spôsobuje EPI. Existuje mnoho dôvodov, prečo sa to môže stať, ale niektoré z najbežnejších sú:

Váš pankreas sa často zapáli . Lekári tomu hovoria chronická pankreatitída. Stáva sa to, keď enzýmy vytvorené pankreasom začnú pracovať, kým sú stále v ňom, skôr ako sa dostanú do tenkého čreva. Toto vám hrozí, ak ste ťažký pijan, hoci môžu existovať aj iné príčiny. Váš pankreas sa napríklad môže zapáliť, ak sú v ňom zablokované niektoré priechody alebo ak máte veľmi vysoké hladiny triglyceridov (druh tuku v krvi) alebo máte poruchu imunitného systému .

Mali ste operáciu pankreasu, žalúdka alebo čriev.

Máte jednu z týchto dedičných chorôb:

  • Cystická fibróza
  • Shwachman-Diamondov syndróm

Ak máte cystickú fibrózu, vaše telo vytvára nezvyčajne hustý a lepkavý hlien. Tento hlien blokuje priechody v pankrease a bráni enzýmom dostať sa von.

Ak máte Shwachmanov-Diamondov syndróm, možno vám chýbajú bunky v pankrease, ktoré tvoria enzýmy.

Crohnova choroba a celiakia môžu tiež viesť k EPI u niektorých ľudí.

Aké sú príznaky EPI?

Spočiatku nemusíte mať žiadne príznaky. Ale akonáhle sa váš pankreas poškodí natoľko, že začne poškodzovať vašu schopnosť absorbovať tuk, môžete mať niektoré príznaky, ako napríklad:

  • Bolesť alebo citlivosť v bruchu
  • Zapáchajúce pohyby čriev
  • Hnačka
  • Plyn
  • Pocit sýtosti

Môžete tiež schudnúť a mať iné problémy, pretože vaše telo neabsorbuje dostatok vitamínov. Napríklad, ak neprijímate dostatok vitamínu K , môže sa u vás rozvinúť porucha krvácania . Alebo by ste mohli dostať bolesti kostí, ak nemáte dostatok vitamínu D .

Ako sa diagnostikuje EPI?

Váš lekár môže diagnostikovať váš stav kontrolou vašich príznakov. Môžu vám klásť otázky ako:

  • Máte bolesti v hornej časti brucha?
  • Mali ste zapáchajúce stolice, ktoré sú mastné a ťažko sa splachujú do záchoda?
  • Máte plynatosť alebo hnačku?
  • schudla si?

Niekoľko testov môže pomôcť diagnostikovať EPI. Po prvé, možno budete potrebovať nejaké krvné testy, ktoré skontrolujú, či dostávate dostatok vitamínov a či váš pankreas tvorí dostatok enzýmov. Ďalšie krvné testy môžu skontrolovať veci, ktoré môžu viesť k EPI, ako je celiakia .

Možno budete musieť urobiť aj „3-dňový fekálny test“. Kontroluje množstvo tuku v pohybe čriev. Budete musieť zbierať vzorky stolice do špeciálnych nádob po dobu 3 dní.

Váš lekár vás môže požiadať aj o vykonanie testu nazývaného „fekálna elastáza-1“. Na to musíte do nádoby odobrať aj vzorku vášho pohybu čriev. Bude odoslaný do laboratória, aby vyhľadal enzým, ktorý je dôležitý pri trávení. Test vám môže povedať, či ho váš pankreas vytvára dostatok.

Možno budete musieť získať niekoľko testov, ktoré skontrolujú, či je váš pankreas zapálený, vrátane:

  • CT vyšetrenie . Toto využíva výkonný röntgenový lúč na vytvorenie detailných snímok vo vnútri vášho tela.
  • MRI. Používa silné magnety a rádiové vlny na vytváranie obrázkov orgánov a štruktúr vo vašom tele.
  • Endoskopický ultrazvuk. Tento test využíva zvukové vlny na fotografovanie vo vašom tráviacom systéme. Zvukové vlny sú vysielané tenkou trubicou, ktorú váš lekár umiestni cez ústa do vášho tráviaceho systému.

Otázky pre vášho lekára

Keď zistíte, že máte EPI, pravdepodobne vás napadne veľa otázok. Možno budete chcieť začať tým, že sa opýtate svojho lekára:

  • Aké liečby odporúčate?
  • Musím dodržiavať špeciálnu diétu?
  • Existujú vitamíny, ktoré by som mal užívať?
  • Môžem piť alkohol?
  • Čo môžem robiť, ak schudnem?

Ako sa lieči EPI?

Okrem zdravej výživy je hlavnou liečbou EPI pankreatická enzýmová substitučná terapia (PERT). Beriete tabletky na predpis, ktoré nahrádzajú enzýmy, ktoré váš pankreas nevytvára.

Tieto enzýmy rozkladajú vaše jedlo, takže ho môžete ľahšie stráviť a absorbovať. Musíte ich užívať počas jedla. Ak ich užijete pred jedlom, náhradné enzýmy sa môžu dostať cez váš žalúdok skôr, ako sa tam dostane vaše jedlo. Ak si vezmete tabletky po jedle, máte opačný problém.

Možno budete musieť užiť aj antacidá, aby váš žalúdok nerozkladal pankreatické enzýmy skôr, ako začnú pôsobiť.

Existuje šesť produktov pankreatických enzýmov schválených FDA, ktoré sú dostupné iba na predpis:

  • Creon
  • Pankreaze
  • Pertzye
  • Ultresa
  • Viokace
  • Zenpep

Ak vám lekár predpíše tento liek, užite ho na začiatku jedla alebo predtým, ako budete jesť občerstvenie, spolu s tekutinou, ako je voda. Nerozpúšťajte pilulku v tekutine, ako je mlieko, ani ju neužívajte s akýmkoľvek voľnopredajným liekom na žalúdočnú kyselinu, ktorý obsahuje vápnik alebo horčík. Tieto produkty môžu rozložiť povlak a enzýmy vo vašich tabletkách.

Množstvo, ktoré užijete, závisí od vašej telesnej hmotnosti. Začnete s najnižšou možnou dávkou a ak to potrebujete, vezmite si viac.

Spolu s PERT môžete užívať aj lieky na zníženie žalúdočnej kyseliny. Váš lekár vám ich môže predpísať a sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu:

  • Inhibítory protónovej pumpy ako esomeprazol alebo omeprazol
  • H2 blokátory ako cimetidín, famotidín alebo ranitidín

Možno budete potrebovať aj liek na liečbu bolesti. Ak váš lekár povie, že je to v poriadku, príležitostne môžete užívať voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je acetaminofén ( Tylenol ) alebo ibuprofén (Advil, Motrin ). Ak vám tieto neprinesú úľavu, váš lekár vám môže predpísať silnejšie lieky proti bolesti, ako je hydrokodón a oxykodón. Majte na pamäti, že ibuprofén môže viesť k vnútornému krvácaniu v tráviacom trakte a že lieky ako hydrokodón a oxykodón by sa mali používať s opatrnosťou z dôvodu potenciálu závislosti.

Emocionálny stres môže tiež spustiť zápal pankreasu. Tricyklické antidepresíva ako amitriptylín alebo nortriptylín môžu pomôcť zmierniť bolesť. Gabapentín (Gralise, Neurontin), liek, ktorý pomáha kontrolovať záchvaty, môže tiež pomôcť v boji proti bolesti EPI. Sľubný je aj pregabalín (Lyrica), ktorý sa používa na liečbu záchvatov a bolesti nervov.

Ako liečiť stavy, ktoré spôsobujú EPI

Môžete tiež liečiť zdravotný problém, ktorý spôsobuje váš EPI, ako je cystická fibróza, Shwachman-Diamondov syndróm alebo chronická pankreatitída.

Cystická fibróza. Liečba zahŕňa enzýmovú substitučnú terapiu, antibiotiká, laxatíva a klystíry. Môžete tiež jesť vysokokalorickú stravu s vysokým obsahom tukov alebo užívať doplnky, aby ste získali výživu, ktorú potrebujete.

Ak máte cystickú fibrózu a EPI, môžete dostať aj cukrovku. Udržujte hladinu cukru v krvi pod kontrolou a užívajte si inzulín alebo iné lieky, ak vám ich lekár predpíše.

Shwachman-Diamondov syndróm . Váš lekár vám môže predpísať PERT, diétu s vysokým obsahom tukov a kalórií, vitamíny a doplnky výživy. Vedci tiež pracujú na tom, aby zistili, či transplantácie kmeňových buniek budú liečiť toto genetické ochorenie.

Chronická pankreatitída . Ak máte alkoholickú pankreatitídu, je dôležité prestať piť. Možno budete musieť vstúpiť do liečebného programu alebo spolupracovať s poradcom, aby ste prestali. Ak fajčíte, prestaňte. Ak existujú kamene, ktoré blokujú vaše kanály, lekár ich môže odstrániť. Ak máte systémové ochorenie, ako je lupus alebo cystická fibróza, liečba základného ochorenia môže pomôcť pri chronickej pankreatitíde.

Je chirurgia možnosťou?

Chirurgia môže otvoriť kanály, ktoré sú upchaté alebo zablokované žlčovými kameňmi, a dekompresia môže rozšíriť hlavný kanál pankreasu, ktorý je príliš úzky.

Ďalšou možnosťou je odstrániť pankreas a dať vám autológnu transplantáciu buniek ostrovčekov. Sú to bunky z vášho vlastného tela, ktoré vyrábajú inzulín. Lekár ich dostane do tela cez žilu v pečeni.

Táto operácia môže zmierniť závažnú bolesť pri chronickej pankreatitíde alebo zabrániť alebo zmierniť cukrovku spôsobenú chronickou pankreatitídou. Používa sa však iba vtedy, ak iné spôsoby liečby nefungujú.

Ak iné liečby zlyhajú, lekár môže odstrániť časť pankreasu, ale zvyčajne je to posledná možnosť.

Starostlivosť o seba

Správna strava je veľmi dôležitá pre zvládnutie EPI. Dietológ vám môže pomôcť vybrať potraviny, ktoré udržia vašu energetickú hladinu na vysokej úrovni a poskytnú vám potrebnú výživu. Tu je niekoľko tipov:

  • Jedzte šesť malých jedál denne. Skúste to namiesto tradičných troch. Veľké jedlo nemusí byť príťažlivé, ak máte problémy s trávením z EPI.
  • Nepite ani nefajčite. Alkohol môže vášmu telu ešte sťažiť vstrebávanie tuku a časom môže poškodiť váš pankreas. Alkoholizmus je jednou z možných príčin EPI. Fajčenie môže viesť k hromadeniu vápnika v pankrease.
  • Užívajte vitamíny . Možno budete musieť užívať vitamíny A, D, E a K, aby ste nahradili tie, ktoré sa nevstrebávajú z vašej stravy. EPI vám sťažuje získanie správnych živín, pretože vaše telo nedokáže rozložiť vaše potraviny. Pravdepodobne tiež neprijímate dostatok tukov. Váš lekár vám môže predpísať vitamínové doplnky, ktoré vám pomôžu získať správnu hladinu týchto živín. Môžu vám tiež povedať, ktoré voľnopredajné doplnky a aké dávkovanie máte užívať.

Čo očakávať

Príznaky EPI môžete zvládnuť užívaním náhrad enzýmov a dodržiavaním stravovacieho plánu, ktorý vám poskytne správnu výživu. Uistite sa, že dostanete radu od dietológa alebo odborníka na výživu. Jednou z vašich veľkých výziev je zabezpečiť, aby ste neschudli. Odborník na výživu vám môže pomôcť vybrať potraviny, ktoré majú dostatok bielkovín a živín.

Tiež sa porozprávajte so svojou rodinou a priateľmi, aby ste získali podporu, ktorú potrebujete počas liečby. Opýtajte sa svojho lekára na podporné skupiny, ktoré vám umožnia hovoriť s ostatnými, ktorí prechádzajú rovnakými vecami ako vy.

Získanie podpory

Viac informácií o problémoch s pankreasom môžete nájsť na webovej stránke Národnej nadácie pre pankreas .

Viac sa môžete dozvedieť aj na webových stránkach Nadácie pre cystickú fibrózu a Nadácie Shwachman-Diamond Syndrome Foundation .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *